Co wiesz o filtrach do wody?

gdzie kupić dzbanki filtrujące
Gdzie kupić dzbanki filtrujące?
18 listopada, 2020
Pokaż wszystkie

Co wiesz o filtrach do wody?

co wiesz o filtrach do wody

Pytanie postawione w tytule jest bardzo szerokie, gdyż cała technologia filtracji wody jest dziś bardzo rozbudowana i w zasadzie możemy sobie wybrać to, czego potrzebujemy akurat u siebie. Na rynku dostępnych jest cała gama różnych filtrów do wody, dlatego postaramy się pokrótce opisać kilka wariantów, by przybliżyć tą tematykę i skłonić do zastanowienia się jaki filtr lub filtry sprawiłyby się w waszych gospodarstwach domowych.

Co usuniemy z wody przy użyciu danego filtra?

Filtr filtrowi nie równy, a więc filtry ogólnie są wydajne i efektywne, ale nie ma raczej jednego filtra, który z wody usunie wszystko. Dane filtry są raczej dedykowane danym zanieczyszczeniom i do ich usuwania są przystosowane przez swoje właściwości.

Filtry mechaniczne służą do filtracji wstępnej, do usuwania z wody tego, co jest największymi cząstkami i co mogłoby zaburzyć pracę innych filtrów. Do zanieczyszczeń takich możemy zaliczyć wszelkie widoczne osady, rdzę, piasek, żwirki, Filtr mechaniczny zabezpiecza także całą instalację wodną przed nieprawidłowym działaniem na skutek możliwego przedostania się do niej ww zanieczyszczeń. Odpowiedni wkład filtracyjny dzięki wykorzystaniu mikroporów uniemożliwia przedostaniu się do instalacji danych zanieczyszczeń.

Filtry węglowe są najpowszechniej wykorzystywanymi filtrami, które mają jedną z największych wydajności w efektywnym usuwaniu nawet najmniejszych zanieczyszczeń.  Filtry węglowe usuwają chlor i jego pochodne, związki organiczne oraz metale ciężkie, znajdują zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych jak i w filtracji na poziomie przemysłowym. Węgiel używany do filtracji może mieć różne formy- może być sprasowany, granulowany, może to być także węgiel kokosowy. To właśnie węgiel z łupin kokosa stosowany jest w dzbankach czy butelkach Dafi- posiada on największe zdolności adsorpcyjne. Węgiel aktywny usuwa z wody lotne związki organiczne, pestycydy, herbicydy, benzen, związki trihalogenometanu, radonu oraz innych rozpuszczalników. Węgiel aktywny jest tak efektywny, ponieważ zatrzymać zanieczyszczenia mechaniczne (piasek, rdzę, pyły, osady itp.) o wielkości do 0,5 mikrona.

Filtry antybakteryje

Poza filtrami zmiękczającymi, odżelaziającymi czy usuwającymi z wody mangan, można także spotkać filtry antybakteryjne, które cieszą się coraz większym uznaniem osób filtrujących wodę. Filtry antybakteryjne redukują ilość bakterii i innych mikroorganizmów w wodzie. Stwarzają warunki niesprzyjające rozwojowi flory bakteryjnej. Najczęściej spotykanymi filtrami antybakteryjnymi są filtry ceramiczne- trzeba jednak pamiętać, iż nie są one tak efektywne w działaniu jak np. lampy UV, które usuwają z wody także wirusy, cysty i tym podobne patogeny. Glinka ceramiczna jest w stanie przeprowadzić filtrację z dokładnością do 0,3 mikrona. Bakterie, które nie są mniejsze niż ta wartość będą więc z wody efektywnie wyeliminowane. Innymi sposobami na pozbywanie się bakterii i wirusów z wody jest oczywiście używanie chloru, montaż membran osmotycznych lub lamp bakteriobójczych. Bakteriobójcze lampy UV dezynfekują wodę bez użycia temperatury i chemikaliów.