Jak filtrować wodę domowym sposobem?

na czym polega filtrowanie wody
Na czym polega filtrowanie wody?
18 listopada, 2020
czy butelka filtrująca jest bezpieczna
Czy butelka filtrująca jest bezpieczna?
18 listopada, 2020
Pokaż wszystkie

Jak filtrować wodę domowym sposobem?

Jak filtrować wodę domowym sposobem

Mało kto lubi pić wodę prosto z kranu, choć wszyscy przekonują nas, iż można to robić bez obaw. Jest to prawda- jeśli mamy wodę wodociągową, jest ona na pewno bardzo restrykcyjnie przebadana i zdatna do bezpośredniego spożycia. Mimo, że to wiemy, to mamy do wody kranowej sporo ALE. Bo nienajlepszy smak, bo osady i czasem brzydki kolor, bo twarda. Szukamy więc domowych sposobów na filtrowanie wody, by móc ją pić i nie wydawać pieniędzy na wodę w butelkach. Jakimi sposobami możemy więc filtrować wodę w domach?

Sposoby na domową filtrację wody

Większość z nas na pewno chcąc napić się kranówki, gotuje ją. Jest to bez wątpienia jeden ze sposobów na przefiltrowanie kranowej wody, poniesienie jej walorów. Gotowanie wody wytrąci z niej sole wapnia i magnezu, które odpowiadają za jej twardość i które znamy głównie w formie osadów kamiennych osadzających się na czajniku i na szklankach. Gotowanie wody pozwala także pozbyć się chloru, który jest obecny w wodzie w jakimś minimalnym stopniu. Trzeba pamiętać, aby proces gotowania nie był zbyt długi, gdyż im dłużej to robimy, tym więcej ubywa czystej wody, a zostają zagęszczone substancje rozpuszczone.

Innym sposobem filtracji domowej, choć czasochłonnym i pracochłonnym, jest destylacja wody. Destylację możemy wykonać jedynie w specjalnej aparaturze zrobionej ze stali nierdzewnej lub ze szkła boro- krzemowego. Destylacja powoduje powstawanie pary wodnej, która osadza się na naczyniu w postaci swoistej „rosy” i ta właśnie rosa jest przefiltrowaną wodą. Destylacja dość skutecznie demineralizuje wodę, czyli pozbawia ją minerałów. Nie jest więc wskazane, by wodę destylowaną pić przez długi okres czasu- pozbawiamy się tym samym dostarczenia organizmowi cennych minerałów, jak wapń czy magnez. Wodę destylowaną można więc pić z umiarem, można ją natomiast śmiało wykorzystywać np. w żelazkach na parę.

Jak filtrować wodę? Najłatwiej – za pomocą dzbanka lub butelki

Choć sposobów na filtrowanie wody domowymi sposobami jest kilka, najprostszym i najskuteczniejszym pozostaje filtrowanie za pomocą dzbanka filtrującego lub butelki- chociażby marki Dafi. Takie filtrowanie trwa jedynie 2-3 minuty, zamiast kilkudziesięciu. Efektywność filtrowania wody w dzbankach wynika z tego, iż filtry w nich umieszczone składają się z węgla aktywnego oraz z żywicy jonowymiennej. Żywica idealnie zmiękcza wodę, a węgiel posiada wiele właściwości absorbujących przeróżne zanieczyszczenia z wody kranowej. Dzięki dzbankom czy butelkom można więc usunąć z kranówki chlor i jego pochodne, fosforan (jego obecność w wodzie może wynikać z nieszczelności kanalizacji, spływów środków chemicznych z zakładów przemysłowych), pestycydy i herbicydy (przeprowadzane testy wykazały, że jest w stanie usunąć 14 najczęściej występujących i najbardziej spopularyzowanych substancji tego typu; substancje te mogą mieć działanie rakotwórcze), a także metale ciężkie.

Zdecydowanie warto filtrować wodę kranową- woda pitna powinna być wolna od: chloru i organicznych pochodnych, soli metali ciężkich, pestycydów, wirusów, bakterii, pasożytów i związków azotowych. Woda pitna powinna być klarowna, bezbarwna, bezwonna oraz orzeźwiająca w smaku.