Na czym polega filtrowanie wody?

Jak filtrować wodę domowym sposobem
Jak filtrować wodę domowym sposobem?
18 listopada, 2020
Pokaż wszystkie

Na czym polega filtrowanie wody?

na czym polega filtrowanie wody

Każdy, niezależnie czy jest dorosłym czy dzieckiem, powinien dbać o to, by dziennie wypić zalecaną dawkę wody- nie soków, nie kawy czy herbaty, ale wody. Woda ma niebagatelne znaczenie dla ludzkiego organizmu, niewystarczająca jej ilość może mieć bardzo złe skutki z odwodnieniem na czele. Warto więc dbać o to, by każdy domownik miał dostęp do czystej, świeżej i zdrowej wody kranowej. Filtrujmy ją i pijmy, zerwijmy też z nawykiem kupowania wody w plastikowych butelkach. Filtrowanie wody jest dużo opłacalniejsze, a wyjaśnimy na czym ono polega.

Czy muszę filtrować wodę kranową?

Nawet najlepsza woda wodociągowa nie jest w pełni zachwycająca dla naszych kubków smakowych, a czasem i dla oka. Stacje sanitarne dbają bardzo restrykcyjnie o to, by woda ta była poddawana wielu ekspertyzom i z naszych kranów na pewno wypływa woda zdatna do picia. Ale pamiętać trzeba, że zanim dotrze ona do naszej szklanki z kranu, musi pokonać wiele rur, których czystość pozostawia wiele do życzenia- są stare, pełne rdzy, skorodowane. Warto więc taką wodę kranową dodatkowo filtrować dla pełni smaku i dla zdrowia.

Ktoś kto mieszka w domu jednorodzinnym i ma własne ujęcie wody musi ją filtrować obowiązkowo- nie wyręczą go w tym przecież wodociągi. Wody z własnej studni nie można bezwzględnie pić zanim jej nie zbadamy i nie poddamy filtracji.

Czym jest filtracja? Ogólnie rzecz biorąc jest to proces, w którego efekcie końcowym otrzymujemy wodę bezpieczną do spożycia. Podczas filtrowania eliminowane są zanieczyszczenia, składniki i związki, a także chlor, który jest niezbędny przy pierwszej filtracji, jaką przeprowadza przedsiębiorstwo wodociągowe.

Na czym polega filtrowanie wody?

Metod filtrowana wody jest wiele, a filtrów jakie nam tą wodę przefiltrują jest także bardzo dużo. Świadczy o tym chociażby całe portfolio produktowe Dafi, która to marka oferuje dzbanki i butelki filtrujące wodę kranową jak i zestawy filtrów do filtrowania wody dla całego domu.

Filtracja wody ma na celu usunięcie z wody:

– żelaza- aby go z wody wyeliminować musi zajść proces jego utleniania; w tym celu woda zostaje napowietrzana, wytwarzają się w niej tlenki żelaza, czyli rdza- rdza osadza się na filtrach złożonych z drobnego piasku kwarcowego i zostaje z wody usunięta,

– manganu- filtrem jaki poradzi sobie z manganem jest filtr zawierający piasek z dodatkiem tlenku manganu; tlenki te katalizują reakcję utleniania manganu znajdującego się w wodzie, który sam przechodzi w formę tlenku i pozostaje na filtrze,

– fluoru- w usuwaniu fluoru najlepsze są filtry osmotyczne, czyli takie, które wykorzystują proces odwróconej osmozy;

– metali ciężkich i chloru.

Filtrując wodę możemy także ją zmiękczyć. Zmiękczanie wody to odfiltrowanie z niej nadmiaru związków wapnia oraz magnezu. Uzyskuje się to przepuszczając wodę przez wymiennik zawierający kationit o odczynie kwaśnym. W wyniku tego działania jony magnezu i wapnia wymieniane są na jony sodowe. Sód nie ma tendencji do osadzania się w postaci kamienia.